Carissimi

Do rozkwitu oratorium przyczynił się najbardziej kapelmistrz kościoła Jezuitów w Rzymie Giacomo Carissimi (1605—1674). Tematami jego 15 zachowanych orato­riów są sceny ze Starego Testamentu (Jephte, Judicium Salomonis, Balthasar, Jonas, Abraham et Isaac). Teksty jego oratoriów pochodziły spod wprawnego, lecz niestety nieznanego pióra. Zachwyt budziły przede wszystkim piękne sceny dramatyczne. Carissimi pisał wiele, ale w czasie znoszenia kościołów jezuickich w XVIII wieku dużo jego dzieł przepadło (zdarzało się, że manuskrypty jego sprzedawano jako makulatu­rę).

 

Był autorem ok. 100 kantat, szeregu mszy i motetów, był też znakomitym pedago­giem; studiowali u niego późniejsi mistrzowie różnych krajów Europy.

Kochani, jestem instruktorem tańca nie tylko z zawodu lecz także z prawdziwej, głębokiej pasji. Z całą pewnością wielu z Was kocha tę formę wyrażania siebie jednak zdaję sobie sprawę, że są wśród Was również tacy, którzy traktują go tylko jako chwilową formę rozrywki w wolny weekend. To właśnie te osoby chciałbym zachęcić do zagłębienia się w temat i odszukania w tańcu głębszego sensu. Taniec bowiem to piękny sposób na rozładowanie i wyrażenie rozmaitych emocji.