Pękiel

Karmelita Bartłomiej Pękiel (zm. 1670) działał jako kapelmistrz na dworze królew­skim w Warszawie, a później przy katedrze wawelskiej w Krakowie. Pisał muzykę kościelną w stylu kompozytorów weneckich. Jest autorem mszy czterogłosowej, mote­tów, kantat, pieśni łacińskich, koncertów i przypuszczalnie 40 tańców lutniowych. Najświetniejszym dziełem Pękiela jest utwór Audite mortales na sopran, alt, tenor, bas, 3 wiole i basso continuo. Forma tego dzieła waha się pomiędzy dramatycznym dialogiem a’ oratorium.

 

Obserwujemy tu zadziwiającą zależność muzyki od tekstu, w melodyce uderza jej śpiewność. Z dzieł chóralnych Pękiela na uwagę zasługują Msza wielkanocna, napisana na chór męski Missa brevis, a zwłaszcza Missa Pulcherrima, przepełniona pomysłami melodycznymi, mistrzowska w fakturze chóralnej. Z czasów wcześniejszych pochodzi Missa Concertata la Lombardesca, utwór 13-głosowy, ujęty w technice polichóralnej.

Kochani, jestem instruktorem tańca nie tylko z zawodu lecz także z prawdziwej, głębokiej pasji. Z całą pewnością wielu z Was kocha tę formę wyrażania siebie jednak zdaję sobie sprawę, że są wśród Was również tacy, którzy traktują go tylko jako chwilową formę rozrywki w wolny weekend. To właśnie te osoby chciałbym zachęcić do zagłębienia się w temat i odszukania w tańcu głębszego sensu. Taniec bowiem to piękny sposób na rozładowanie i wyrażenie rozmaitych emocji.