Scacchi i Stradella

Bardzo wcześnie — bo już ok. r. 1620 — zaczęto w Polsce uprawiać formę opery (w latach 1628—1646 była czynna na dworze królewskim stała opera). Uprawiano też bardzo intensywnie muzykę religijną, jeszcze muzykę wokalną a cappella i już for­my instrumentalno-wokalne, koncertujące. Z kompozytorów oper wymienić należy przede wszystkim Włocha Marca Scacchiego (1602 — przed 1685), długoletniego dyry­genta dworu warszawskiego; Scacchi napisał 5 dzieł scenicznych, wystawionych m. in. w Gdańsku i w Warszawie, szereg mszy i madrygałów.

 

Rówieśnikiem Scacchiego był Alessandro Stradella (1644—1682), którego bujne życie zakończone zostało mordem z zazdrości. Był znakomitym śpiewakiem i skrzypkiem, autorem kantat, oratoriów, muzyki kameralnej (sinfonie), madrygałów, arii i oper. Z jego dzieł najpopularniejsza jest Kantata na Boże Narodzenie.

Kochani, jestem instruktorem tańca nie tylko z zawodu lecz także z prawdziwej, głębokiej pasji. Z całą pewnością wielu z Was kocha tę formę wyrażania siebie jednak zdaję sobie sprawę, że są wśród Was również tacy, którzy traktują go tylko jako chwilową formę rozrywki w wolny weekend. To właśnie te osoby chciałbym zachęcić do zagłębienia się w temat i odszukania w tańcu głębszego sensu. Taniec bowiem to piękny sposób na rozładowanie i wyrażenie rozmaitych emocji.